Connect with us

Hi, what are you looking for?

Film

BAFTA 2018 nominations announced

Three Billboards, Dunkirk, The Shape of Water, Darkest Hour & Paddington 2 all get nominated.

Dunkirk
Credit: Warner Bros

After the Golden Globes were handed out, now comes the next major event for awards season, the BAFTAs.

The EE British Academy Film Awards mominations for 2018 largely follow suit with The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Dunkirk and Darkest Hour all well represented.

The winners will be announced at the ceremony on 18th February at the Royal Albert Hall, London, with Joanna Lumley assuming host duties from long-time host Stephen Fry, who stepped down this year. We can’t wait to see what Joanna Lumley has in-store for audiences – she’s a great choice to lead the 2018 BAFTAs.

The EE Rising Star Award, voted for by the public, looks to be very interesting this year with Daniel Kaluuya (Get Out), Florence Pugh (Lady Macbeth), Josh O’Connor (God’s Own Country), Timothée Chalamet (Call Me By Your Name) and Tessa Thompson (Thor: Ragnarok) all having a successful 2017.

Check out the list of nominees for the 2018 BAFTA Awards.

Best film

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding British film

Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding debut by a British writer, director or producer

The Ghoul – Gareth Tunley (writer/director/producer), Jack Healy Guttman and Tom Meeten (producers)
I Am Not a Witch – Rungano Nyoni (writer/director), Emily Morgan (producer)
Jawbone – Johnny Harris (writer/producer), Thomas Napper (director)
Kingdom of Us – Lucy Cohen (director)
Lady Macbeth – Alice Birch (writer), William Oldroyd (director), Fodhla Cronin O’Reilly (producer)

Best film not in the English language

Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Best documentary

City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Best animated film

Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Best director

Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo Del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best original screenplay

Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best adapted screenplay

Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Best actress

Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Best actor

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Best supporting actress

Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Best supporting actor

Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best original music

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

Best cinematography

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best editing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best production design

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Best costume design

Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water

Best make-up and hair

Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Best sound

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best special visual effects

Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best British short animation

Have Heart
Mamoon
Poles Apart

Best British short film

Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys

The EE Rising Star Award

Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Timothée Chalamet
Tessa Thompson

Advertisement

You May Also Like

TV

The two-part series is based on real-life events.

Games & Tech

At no additional cost!

Games & Tech

The fate of London lies with you and your ability to fight back.

EF Country

The newcomer opens up about launching his career in the middle of the pandemic.



Copyright © 2020 Entertainment Focus

Entertainment Focus is a trading name of Piñata Media Limited (Reg no: 08435639)

Entertainment Focus uses affiliate links. By buying through the links we may receive a commission for the sale. This has no effect on the price for you